Wykorzystanie przeliczników jednostek
W procesie produkcyjnym często używamy innych jednostek niż te stosowane w magazynowaniu. Na przykład, magazynujemy produkty w sztukach, ale produkujemy je w kilogramach, chociażby dlatego że składniki w wariantach produkcyjnych są definiowane w kilogramach. Masa produktu pozwala również planować procesy logistyczne.
Przeliczniki mogą być skomplikowane, zwłaszcza gdy przechodzimy od jednostek ilości do jednostek masy, powierzchni lub objętości. Na przykład, jeśli mamy 1 sztukę artykułu ważącego 1,25 kg, przelicznik powinien wskazywać, ile kilogramów przypada na jedną sztukę. Jednak w przypadku WAPRO sprawa nie jest tak prosta. Programiści WAPRO postanowili zadać fundamentalne pytanie: jaka część jednostki pomocniczej, na którą przeliczamy, jest potrzebna na jedną jednostkę magazynowania (jednostkę główną).
Miejsce definicji przelicznika
Przykład przeliczania jednostki ilościowej na wagową
1 szt. (podstawowa jednostka magazynowania) = 0,4kg (jednostka pomocnicza)
wyliczenie przelicznika 1/04=2,5
1 szt. = 0,8kg wyliczenie przelicznika 1/0,8=1,25
1 szt.= 1,2kg wyliczenie przelicznika 1/1,20=0,8333
Wyliczanie przelicznika jest uniwersalne dla różnych jednostek:
1sz.=4m2 wyliczenie przelicznika 1 / 4= 0,25
1m2 = 0,25szt. wyliczenie przelicznika 1 /0,25=4
1kg=0,2m3 wyliczenie przelicznika 1/0,2=5
1m3 = 8,0kg przelicznik 1/8=0,125
Niestety definicja przelicznika jak widać nie pokazuje chociażby takiej informacji: Ile waży 1szt. naszego produktu. Możemy wykorzystać poniżej zaprezentowane miejsca w kartotece artykułu WAPRO Mag.
Zrozumienie oraz praktyczne zastosowanie przeliczników bardzo ułatwi życie zarówno planistom produkcji jak i pracownikom BOK oraz magazynierom.
Wykorzystanie przeliczników w procesie produkcyjnym
W procesie produkcyjnym często używamy innych jednostek niż te stosowane w magazynowaniu. Na przykład, magazynujemy produkty w sztukach, ale produkujemy je w kilogramach, chociażby dlatego że składniki w wariantach produkcyjnych są definiowane w kilogramach. Masa produktu pozwala również planować procesy logistyczne.
W systemie PRO firmy X-COM przeliczniki wykorzystywane są jako jednostki bilansowania, wspomaga to proces produkcyjny w wycenie pochodnych, oraz zwrocie składnika. Poniżej miejsce wywołania „PRO Ustawienia artykułu” gdzie uruchamiamy jednostkę bilansowania
Wybór jednostki bilansowania
W samym procesie produkcyjnym na poziomie zlecenia produkcyjnego, wykorzystanie jednostki bilansowania a tym samym przelicznika umożliwia bardzo elastyczne zarządzanie procesem.
Przykład prosty:
Produktem końcowym ma być pręt stalowy fi 5mm i długości 100mm, jednostką magazynowania takiego pręta jest 1szt. Zawsze taki produkt jest wycinany z pręta stalowego fi 5mm i długości całkowitej 255mm. Jak widać możemy wyciąć 2 pręty 100mm oraz 1 pręt 50mm (pozostałe 5mm to odpad technologiczny, rzez) lub też inne kombinacje długości 100mm i 50mm. Dla obydwu tych produktów, których stany ma magazynie jest w szt. jednostką bilansowania jest mm. Wartość przelicznika:
Pręt fi 5mm długość 50/100/255mm na magazynie w szt., jednostką bilansowania jest mb
Długość 50mm wartość przelicznika 1/0,05=20
Długość 100mm wartość przelicznika 1/0,1=10
Długość 255mm wartość przelicznika 1/0,255=3,9216
Zlecenie produkcyjne może zostać zrealizowane kilkoma metodami:
- Zlecanie produkcyjne na usługę cięcia, gdzie na poziomie technologii dodajemy jako składnik opcjonalny pręt fi5mm o długości 255mm. Artykuły pochodne (pół produkty) to dowolna ilość prętów fi 5mm o długościach 50mm lub 100mm. W definicję pochodnej można dodać zabezpieczenie o ilość przyjętej pochodnej która nie może przekroczyć ilości składnika.
- Zlecanie na usługę cięcia, gdzie na poziomie technologii dodajemy jako składnik opcjonalny pręt fi5mm o długości 255mm. Do technologii przypinamy wariant produktu (pręt fi 5mm długość 100mm) i na poziomie wariantu definiujemy dodatkowe półprodukty (pręt fi 5mm długość 50mm)
- Zlecenie na pręt fi 5mm o długości 100mm wraz z definicją składników oraz opcjonalny składnik pręt fi 5mm o długości 255mm i opcjonalna pochodna pręt fi 5mm długość 50mm
Przy zastosowaniu bilansowania jako metody wyliczania wartości produktu. W każdym z powyższych przypadków system na podstawie rozchodu składnika: pręt fi 5mm o długości 255mm magazynowany w szt. za pośrednictwem przelicznika i jednostki bilansowania wyliczy wartość produktu pochodnego/pół-produktu/zwrotu składnika przyjętego na dokumencie przychodu jako efekt końcowy zlecenia produkcyjnego.
Przykład skomplikowany:
Produktem końcowym ma być rolka tkaniny o szerokości 1m i wadze 0,8kg, ale technologicznie produkujemy większą rolę tkaniny, ponieważ nasza maszyna ma szerokość roboczą 4,5m. Możemy pociąć tą rolkę na odcinki 1,5m=1,2kg, 1m=0,8kg i 0,5m=0,4kg.
Rozkład rolki
1,5m | 1,5m | 1,0m | 0,5m |
Zlecenie produkcyjne można zbudować dwojako:
- Zlecenie na usługę cięcia z opcjonalnymi składnikami (podajemy faktyczne zużycie na POS) oraz wieloma art. pochodnymi (możemy podać ilość dowolną lub ograniczyć tylko do ilości, którą można zbilansować z rozchodowanym składnikiem).
- Zlecenie na jeden z wyżej wymienionych produktów (może lub nie zawierać definicję składników), definicja dodatkowych produktów jako zwrot składnika. Dowolna ilość składników zgodna z faktycznym zużyciem.
W obydwu podanych przykładach jednostka bilansowania pozwoli na właściwe wyliczenie wartości przychodu dla produktów.
System PRO pozwoli na dowolną konstrukcję zarówno technologii jaki wariantu produkcyjnego i obsłużenie zlecenia produkcyjnego którego efektem będzie:
- Produkt podstawowy Rolka 100cm w ilości 10szt i wadze 8kg
- Zwrot składnika rolka 50cm 10 szt. o wadze 4kg
- Zwrot składnika rolka 150cm 20 szt. o wadze 24kg
- Rozchód na składniki o wadze sumarycznej 36kg